Öğrenciye de Veliye de Haksızlık

ogrenciye-de-veliye-de-haksizlik

Türk Eğitim-Sen Karasu Temsilcisi Ömer Arık, “Bu yıl yeni uygulanacak okula başlama yaşı ile ilgili olarak hem velilerimize hem de öğretmenlerimize büyük haksızlıklar yapıldı” dedi.
21 Eylül 2012 Cuma 22:24

Uyarılar, Gözardı Edildi

“Büyük tartışmalara ve karşı çıkışlara rağmen kabul edilen yeni sistem, hem öğretmenleri hem de milyonlarca öğrenci ve aileyi etkileyecek” diyen Türk Eğitim Sen Karasu Temsilcisi Ömer Arık, “Bu sistem, ihdas edilirken ne bilimsel veriler, ne sivil toplum örgütlerinin ne de konunun muhataplarının endişeleri dikkate alınmadı. Uyarılar, gözardı edildi, ‘ben bilirim’ anlayışı içinde hareket edildi. Bu yıl, yeni uygulanacak okula başlama yaşı ile ilgili olarak hem velilerimize hem de öğretmenlerimize büyük haksızlıklar ve insafsızlıklar yapılmıştır. Okula başlama yaşı konusunda endişe yaşayan aileler, sağlık kuruluşlarının yolunu tutmuş, alabilenler çocuklarına rapor almış, alamayanlar da çocuğunun bu yılının zayi olacağı endişesini taşımaktadır. Bu konuda önemli uyarılar yapmamıza, kaygılarımızı sürekli dile getirmemize rağmen, yasayı ihdas edenler, umursamaz ve sorumsuzca davranmış, bildiklerini okumuştur. Farklı yaş gruplarını, farklı fiziki ve zihinsel gelişimdeki çocukları aynı dersliklere yerleştirmek, onların aynı anda öğrenmesini beklemek büyük bir insafsızlıktır ve bu tam bir garabet uygulamadır’’ dedi.

Sınıf Öğretmenlerine Haksızlık

“Bu noktada en büyük haksızlık, sınıf öğretmenlerimize yapılarak, onlardan normal sınıf ortamında okul öncesi öğretmenliği, yapmaları istenmiştir” diyen Türk Eğitim Sen Temsilcisi Arık, “Eğitimden az çok anlayanlar sınıf öğretmenliği ile okul öncesi öğretmenliklerinin farklı uzmanlıklar gerektiren birbirinden çok farklı yanları olan alanlar olduğunu çok iyi bilirler. Sınıf mevcutları 40’ı geçmiş durumdadır. Bu durumda bu sınıflara girecek öğretmenlerimizin ne kadar zor şartlarda çalışacağını kamuoyunun ve yetkililerin görmesini istiyoruz. Bakan Dinçer'in açıklamasına göre 4+4+4 sistemi nedeniyle 42 bin sınıf öğretmeni norm kadro fazlası olmuştur. Sınıf öğretmenleri öyle bir mağduriyet yaşamıştır ki, 10 Eylül tarihinde yapılan ilk atamalarda sınıf öğretmenlerine ayrılan kadro sayısı sadece 341 olmuştur. Bu durumun önümüzdeki 4-5 yıl daha süreceğini öngörmekteyiz” dedi.Hazırlık Ödeneği Ödenmedi

“Hani bir tane sınıf öğretmeni mağdur olmayacaktı. Bunu nasıl telafi edeceksiniz, mağdur bir kitle yaratmanın bedelini nasıl ödeyeceksiniz” diyen Arık, “Öngörüsüz bir yaklaşım içinde olanlar, eğitimi kaosa ve bilinmezliğe sürüklemiştir. Üstelik sınıf öğretmenlerinin norm kadro fazlası olmasının nedeni değişen eğitim sistemidir. Bu noktada öğretmenlere sorumluluk yüklemek, bu sistemin bedelini öğretmenlere ödetmek doğru değildir. Yıllardır mücadelesini verdiğimiz, eğitim çalışanlarının yardımcı personeliyle, memuruyla, öğretmeniyle bir bütün olduğu ilkemiz gereği tüm eğitim çalışanlarına verilmesini istediğimiz ‘Eğitime Hazırlık Ödeneği’ bu yıl da bazı eğitim çalışanlarımıza ödenmeyerek yıllardır sürdürülen eğitim çalışanlarını görmezden gelme tutumu ve ayrımcılık bu yıl da devam ettirilmiştir” dedi.

Karasu Haberleri / Eğitim

Haber Kaynağı: Sakarya KuzeyHaber okunma sayısı: 1169

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • AYHAN DÖŞKAYA

    Misafir 25 Kasım 2012 23:17 KARASU SENİN KIYMETİNİ BİLMEZ SAYIN ARIK. BİLMEZ ÇÜNKÜ SEN DEVLETE VE MİLLETE ATANLARDAN DEĞİLSİN

DİĞER HABERLER

calik-yerine-aslan

ÇALIK YERİNE ASLAN

12 Nisan 2016 Salı 13:28
meslek-lisesinden-dev-kampanya

MESLEK LİSESİ'NDEN DEV KAMPANYA

23 Şubat 2015 Pazartesi 23:58
caliktan-degerlendirme-toplantisi

ÇALIK'TAN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

12 Eylül 2014 Cuma 11:35
okul-heyecani-basladi

OKUL HEYECANI BAŞLADI

10 Eylül 2014 Çarşamba 17:16

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA