sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

20 Kasım 2019 Çarşamba

Sakarya Kuzey Slogan

İngiltere’de staj görecekler

ingilterede-staj-gorecekler

Karasu Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Canan Başaran, “Deniz ürünleri hazırlama, pişirme ve sunma yöntemleri stajı” adlı projenin Erasmus tarafından kabul edildiğini açıkladı. Başaran, “Okulumuzun öğrencileri İngiltere’de staj görecek” dedi.
31 Ekim 2019 Perşembe 13:00

 

Proje kabul edildi

Karasu Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin İngiltere’de staj göreceğini belirten Okul Müdürü Canan Başaran, “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erasmus programı kapsamında Şubat 2019 döneminde sunulan  ‘Deniz ürünleri hazırlama, pişirme ve sunma yöntemleri stajı’ isimli proje teklifi kabul edilmiştir. TÜRSAB Gastronomi Turizmi Raporu’na göre dünyada turist sayısı 1 milyar kişiyi aşarken, bu turistlerin yüzde 88.2’si ‘Destinasyon tercih etmede yemek çok önemli’ diyor. Böyle olunca dünyada seyahatlerini lezzet duraklarına göre yapanların sayısı hızla artıyor. Ülkemizin üç tarafı denizler ile çevrili olmasına rağmen deniz ürünlerine bağlı yemek kültürünün kıyı bölgelerimizde dahi istenilen seviyede olmadığı aşikardır. Bu nedenle deniz ürünlerini hazırlama ve pişirme alanında dünyada önemli bir konuma sahip İngiltere’nin deneyimlerini öğrencilerimize aktarmak için Erasmus programı kapsamında bir proje hazırladık. Hazırladığımız proje Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca desteklenmeye değer bulundu” ifadelerini kullandı.

Farklı tatlar farlı lezzetlerProjenin sağlıklı beslenme ve deniz ürünlerinin insan cildine yaptığı olumlu etkiler baz alınarak hazırlandığını belirten Başaran, “Proje ile İngiliz mutfağı esas alınarak deniz ürünü hazırlama, pişirme ve sunma tekniklerinin staj yolu ile öğrencilerimize aktarılması, ülkemizde deniz ürünlerinin daha fazla tüketilmesi için farkındalık oluşturulması, katılımcıların elde edecekleri deneyimler ışığında yeni pişirme ve sunma yöntemleri geliştirmeleri ve bu alanda bölgemizin gastronomi turizmine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz, Avrupa iş disiplinini öğrenecekler ve disiplinli çalışma becerisi kazanacaklardır. Proje kapsamında mesleki yeterlilikleri artan öğrencilerimizin mezun olduktan sonra istihdam imkanları artacaktır. İlk kez yurtdışında eğitim alan öğrencilerimiz İngiliz kültürünü yakından tanıyacaklarından farklı kültürlere sahip insanlar ile daha rahat iletişim kuracaklardır. Özellikle gelişmesine ihtiyaç duyduğumuz dil yeterlilikleri konusunda kendilerinde farkındalık oluşacaktır. Yabancı dil bilmenin ne denli önemli olduğunun bir kez daha farkına varacaklardır” diye konuştu.

12 öğrenci Dudley Koleji’ne yerleşecek

Projenin kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Çetin Turhan, “Mesleki ve teknik eğitimde yaşanan bu olumlu gelişmeler elbette bizi ziyadesi ile memnun etmektedir. Bakanlığımızın 2015-2019 stratejik planında yer alan 2 nolu stratejik amacında bütün bireylere çağın gerektirdiği bilgi, beceri, tutum ve davranışın kazandırılması ile girişimci, yenilikçi, yaratıcı, dil becerileri yüksek, iletişime ve öğrenmeye açık, öz güven ve sorumluluk sahibi, sağlıklı ve mutlu bireylerin yetişmesine imkan sağlamak. Aynı amacın 2.2 nolu stratejik hedefinde ise hayat boyu öğrenme yaklaşımı çerçevesinde, iş gücü piyasasının talep ettiği beceriler ile uyumlu bireyler yetiştirerek istihdam edilebilirliği artırmak. Bu amaç ve hedefe katkı sağlayacak proje, ilçemizde mesleki ve teknik eğitime olan ilgiyi de artıracaktır. Proje 29.03.2020 - 25.04.2020 tarihleri arasında İngiltere’nin Dudley kentinde bulunan Dudley Koleji ile The Venue& World Buffet ve Turquoise Kitchen isimli işletmelerde 12 kız öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilecek şimdiden öğrencilerimize başarılar dileriz” şeklinde açıklamalarda bulundu.  

 Haber okunma sayısı: 126

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-onlar-artik-bagistan-korkmuyorlar

Onlar artık bağıştan korkmuyorlar

20 Kasım 2019 Çarşamba 13:00
-gecmis-olsun-yagmur

Geçmiş olsun Yağmur

20 Kasım 2019 Çarşamba 12:51
inonude-degisim-basladi

İnönü’de değişim başladı

20 Kasım 2019 Çarşamba 12:40
-tekeli-ziyaretlerini-surduruyor

Tekeli ziyaretlerini sürdürüyor

20 Kasım 2019 Çarşamba 12:28
-lise-diplomasi-verilecek

Lise diploması verilecek

20 Kasım 2019 Çarşamba 12:19
-onlar-artik-saglikli-beslenecek

Onlar artık sağlıklı beslenecek

20 Kasım 2019 Çarşamba 12:15

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA