sakarya-kuzey-gazetesi-haber-ihbar-hattı-0536-073-72-72 Baiylerimiz Arzum kırtasiye-Mert kırtasiye- Birlik büfe-Duman market-

19 Kasım 2019 Salı

www.sakaryakuzey.com whatsapp ihbar hattı 0536 073 72 72

DEĞERLENDİRMELER USULSÜZDÜR

degerlendirmeler-usulsuzdur

Türk Eğitim-Sen Karasu Temsilcisi Ömer Arık, okul yöneticilerini değerlendirme sürecinin sona erdiğini ve okul müdürlerinin puanlarının açıklandığını belirtti. Basın açıklaması yayınlayan Arık, “Çok açık söylüyoruz ki, değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir ve usulsüzdür” ifadelerini kullandı.
28 Ağustos 2014 Perşembe 16:50

Puanlar önemliydi

Türk Eğitim-Sen Karasu Temsilcisi Ömer Arık, görev süresi uzatılacak müdürler, ilçe milli eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirildiğini belirtti. Arık, “Değerlendirmeye etki eden puanlar çok önemliydi. Bu noktada puanlamaya dair ciddi endişelerimiz de vardı. Zira en kıdemli ve en kıdemsiz öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğretmenler kurulunca seçilecek iki öğretmenin değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısının değerlendirmesi (aritmetik ortalaması) 10 puan, öğrenci meclis başkanının değerlendirmesi 10 puan iken, ilçe milli eğitim müdürünün değerlendirmesi 25 puan, insan kaynaklarından -sorumlu ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 20 puan, değerlendirilecek eğitim kurumundan ilçe milli eğitim şube müdürünün değerlendirmesi 15 puandı” dedi.

Endişe etmekte haklıydık

Arık, “Böyle bir değerlendirmenin büyük bir hata olacağını, öğretmenlerin, öğrencinin, velinin sadece göstermelik etkisinin olacağını, asıl değerlendirmeyi büyük bir kısmının hak ederek o makamlara gelmediğini bildiğimiz siyasetin ve yandaş bürokrasinin kumandası altında olan kişilerin yapacağını açıklamıştık. Nitekim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük” dedi. Arık, “Değerlendirme sonuçlarına göre, torpili olan, iktidara yakın duran,  malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da (Şayet yandaş ise) ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır. Bu durum aynı zamanda ilçe müdürü ve şube müdürleri tarafından, okullardan verilen puanların görüldüğü kanaati oluşturmuştur. Halbuki yönetmeliğe göre taraflardan hiçbirinin verdikleri puanları görmemesi gerekirdi” dedi.

Neye göre değerlendirildiTürk Eğitim-Sen Karasu Temsilcisi Ömer Arık, “Bu puanlama ile hayatlarını okullarına adamış, başarıları, aldıkları ödüller dikkate alınmamış, 20-25 yıllık okul müdürlerinin, bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış ve bu yöneticilerin görevine son verilmiştir. Bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil, torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır” diye konuştu. Arık, “Bir öğretmen hakkında puan verilebilmesi için, o öğretmen ile en az altı ay birlikte çalışması gerektiği yönetmelik gereği iken, 2-3 aydır milli eğitim müdürlüğü ve şube müdürlüğü koltuğunda oturanlar, bu okul müdürleri ile hiç çalışmadan neye göre değerlendirme yapmıştır? Hatta ve hatta, mülakat puanı ile ataması yapılan şube müdürlerinin görevlerine yargı tarafından son verilmiş iken, hukuken şube müdürü olmayanların bu oylamada puan vermesinin ne kadar hukuki ve etik olduğunu siz değerli halkımızın takdirine sunuyorum. Çok açık söylüyoruz ki, değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür” dedi.

Vicdanı takdirleri

Arık, “Karasu halkının okul müdürlerine takdir edilen puanların basında yayınladığında kendilerine düşük puan verilen müdürler ile kendilerine yüksek puan verilen müdürleri ve okullarındaki başarıları mukayese etmelerini tavsiye ederim. Başarıda çıtayı yükseltmiş olan okul müdürlerinin düşük puan almış olduğunu da göreceksiniz” ifadesini kullandı. Arık, “Bir süredir kendilerine malum sendika tarafından idarecilik sözü verilen, herhangi bir yeterliliğe tabi tutulmayan, tamamen torpil bekleyen, bazıları kendi okul müdürlerinin, bazıları da, yolda karşılaştığında sahte gülücükle baş eğdiği, meslektaşlarının, ağabeylerinin görevden alınacağı, onların yerlerine atanacakları günleri ellerini ovuşturarak, salyaları akarak bekleyen öğretmenleri de görüyoruz. Başkalarının mağduriyetleri üzerine kurulan saltanat Allah (C.C) katında ne kadar doğrudur, hem buralara atama bekleyen, hem atama yapanlar ve hem de siz değerli Karasu halkının vicdani taktirlerine bırakıyoruz” dedi.

Zulmünüz başımız üstüne

MEB yasasının kazanılmış hakları ve sosyal statüleri yok eden bir yasa olduğunu belirten Arık, “Bu yasanın akabinde çıkarılan yönetici atama yönetmeliğinin de ucube olduğu yetkililer tarafından ifade edilmiş, yönetmelikte yer alan hususların eğitim hayatımızda ciddi bir kaosa yol açacağı adeta haykırılmıştır. Hukuku yerle bir eden, kazanılmış hakları bir gecede insanların ellerinden alan bu yasa ve yasanın getirdikleri Türk Milli Eğitim tarihi için utanç vesikasıdır. Herkes emin olmalıdır ki, Türk Eğitim-Sen bu işin peşini bırakmayacaktır. Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracak, hakları gasp edilen müdürlerimize hukuki destek verilecektir. “Zulmünüz başımız üstüne ”demeyecek, zulme ve haksızlığa uğradığını düşünen müdürlerimizin yanında olacağız. Ayrıca Türk Eğitim-Sen’in tüm yurtta eylemlilik süreci de devam edecektir” şeklinde açıklamada bulundu.


Karasu Haberleri / Eğitim

Haber okunma sayısı: 1590

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

minikler-eskisehiri-kesfetti

Minikler Eskişehir’i keşfetti

07 Kasım 2019 Perşembe 12:12
kargencten-cevre-hareketi

KARGENÇ’ten çevre hareketi

07 Kasım 2019 Perşembe 12:06
afsinde-cumhuriyet-coskusu

Afşin’de Cumhuriyet coşkusu

07 Kasım 2019 Perşembe 12:03
-egitim-bir-sen-uyelerine-buyuk-firsat

Eğitim-Bir-Sen üyelerine büyük fırsat

07 Kasım 2019 Perşembe 12:01
-yeni-yonetim-oy-birligiyle-secildi

Yeni yönetim oy birliğiyle seçildi

07 Kasım 2019 Perşembe 11:54
49-tubitak-sergisi-dikkat-cekti

49. TÜBİTAK sergisi dikkat çekti

31 Ekim 2019 Perşembe 13:11

ÜLKE GÜNDEMİ

YUSUF DEMİRCİOĞLU'NDAN ÇİFTE SAADET

Karasu Aziziye Mahallesi tiyatro topluluğu kurucularından Yusuf Demircioğlu, reklam ve dizi kariyerine bir yenisini

SAKARYA KARA TESLİM

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un, Pazartesi günü Sakarya genelinde okulları tatil etmesinin ardından gözler

SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR

Kar yağışının Çarşamba gününden beri ülke genelinde ve Sakarya'da etkisinin sürdürmesinin ardından Devlet

YENİ YILA KARLA GİRECEĞİZ

Aralık ayının bitmesine günler kala kara kış kendisini kapıdan gösterdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün

SAATLERİ GERİ ALMAYI UNUTMAYIN

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu cumartesiyi pazar gününe bağlayan gece yarısından sonra,

1 KASIM 2015 SEÇİM SONUÇLARI

Türkiye, 1 Kasım Pazar günü sandık başına gitti. Tüm yurtta olduğu gibi Karasu ve Kocaali'de de erken seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

SAKARYA - HAVA DURUMU

SAKARYA